Każdy z nas dba o to, aby w naszym domu lub mieszkaniu było ciepło, ale gdy robi się zimno, mamy problem z zapowietrzeniem się kaloryfera.
Czy wiemy jak prawidłowo go „odetkać”? Otóż większość z nas, tak naprawdę nie ma pojęcia jak poprawnie odpowietrzyć grzejnik. Wiedziałeś, że to zjawisko niezwykle często dotyka grzejników pionowych? Demontując kaloryfer pionowy, bez odpowiedniej wiedzy można łatwo uszkodzić, co doprowadza do przedostawania się powietrza w dużych ilościach do środka, skutkiem jest zapowietrzanie
W tym artykule znajdziesz rozwiązanie na zapowietrzony kaloryfer, ponadto dowiesz się, jakie są rodzaje grzejników oraz czym się różni odpowietrzanie w poszczególnych ich rodzajach.
To musisz wiedzieć, przed zaczęciem odpowietrzania kaloryfera.
Po pierwsze na początek sprawdź, jakie jest ciśnienie w twojej instalacji centralnego ogrzewania (w domach jednorodzinnych zazwyczaj ma 0.9-1.2 atmosfery). przy użyciu manometru podłączonego do kurka wlotu wody. Jeśli go nie posiadasz, możesz zapytać w najbliższej firmie wodociągowej.
Możesz zwiększyć ciśnienie do około 1.4 bara. W tym celu przed zaczęciem, pamiętaj o wyłączeniu kotła i pompy obiegowej instalacji CO, dzięki temu zatrzymasz przepływ wody w instalacji. Jeśli woda dalej będzie w cyrkulacji, spowoduję to, że zacznie krążyć „po instalacji” z powietrzem, przez to znacznie utrudni odpowietrzanie Powietrze zawsze zbiera się w górnej części kaloryfera dlatego łatwo będzie można je stamtąd usunąć
Poprawne odpowietrzanie grzejnika aluminiowego i płytowego
Sprawdź, czy masz grzejniki z zaworem odpowietrzającym, w tym celu znajdź specjalny kluczyk do odpowietrzania kaloryferów, powinien być dołączony przez producenta, ale jeśli go nie masz, możesz zastąpić go zwykłym płaskim wkrętakiem. Przed rozpoczęciem odpowietrzania, upewnij się, że zakręciłeś maksymalnie zawór i grzejnik jest zimny.
- Pod zawór grzejnika podstaw wiaderko, miskę na wodę
- Ostrożnie odkręć zawór odpowietrzający, aby woda nie zalała ściany, posadzki
- Gdy woda zacznie, cieknąć wolnym strumieniem, możesz zakręcić zawór
Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego
W większości przypadków grzejniki żeliwne nie posiadają odpowietrznika automatycznego, ani ręcznego. Zatem przy odpowietrzaniu tego rodzaju grzejnika musisz bardziej się skupić. Dlatego najlepiej, aby to robiła osoba bardziej doświadczona, która zna właściwą technikę. Do odpowietrzenia będziesz potrzebował dwóch kluczy płaskich nastawnych.
- Zamknij zawór termostatyczny
- Delikatnie odkręcaj śrubunek, w razie wypływu wody, natychmiast zatrzymaj odkręcanie
- Wolno wypływająca woda z przelotu, daję nam znak, żeby zakręcić zawór
Odpowietrzanie kaloryfera łazienkowego (żeberkowego)
Te grzejniki są zazwyczaj w kształcie drabinek, w większości posiadają automatyczny odpowietrznik. Co skutkuję łatwym i bezproblemowym odpowietrzaniem. Przed rozpoczęciem odpowietrzania przygotuj większą szmatkę lub ręcznik
- Upewnij się, czy zawór termostatyczny jest zakręcony
- Przekręć odpowietrznik, aby był ustawiony w twoją stronę
- Powoli odkręcaj śrubę i przyłóż szmatkę do wylotu
- Mocno dokręć śrubę oraz ustaw głowicę termostatu do poprzedniego stanu
Po zakończeniu procesu odpowietrzania nie zapomnij
- O sprawdzeniu stanu ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania (przez odpowietrzanie mogło dojść do spadku ciśnienia)
- Uzupełnij braki wody stopniowo do uzyskania 0.9-1.2 atmosfery
- Sprawdź, czy odpowietrznik nie przecieka, w tym celu zobacz czy nie pojawiły się na nim ślady wody, jeśli tak, odkręć delikatnie śrubunek i następnie go mocno dokręć. W przypadku gdy ponownie pojawią się krople wody, należy wymienić odpowietrznik na nowy.
- Możesz włączyć kocioł i pompę obiegową