Wiele osób na etapie czy to planowania czy już wykonywania poszczególnych prac budowlanych zastanawia się nad tym, czy warto instalować panele fotowoltaiczne. Choć opinii na ten temat jest wiele, to jednak zdecydowana większość z nich składnia się ku temu, by w domu skorzystać z takiego właśnie rozwiązania. Powodów przemawiających za korzystaniem z możliwości jakie daje współcześnie fotowoltaika jest naprawdę dużo.
Czy warto instalować panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne w czasie słonecznych dni intensywnie wytwarzają prąd. Co ważne, słońce to nie musi być bardzo widoczne – panele w ciągu dnia i tak będą pracowały. Co oczywiste, najwięcej energii elektrycznej panele będą wytwarzały w okresie letnim. Nieco mniej w okresie zimowym. W tym czasie ilość wytwarzanej energii będzie na tyle mała, że prawdopodobnie nie wystarczy na zasilenie wszystkich urządzeń znajdujących się w gospodarstwie domowym. Panele mają jednak jedną, niezwykle dużą zaletę. Ilość wyprodukowanej energii tak naprawdę nie zanika. A ta która nie zostanie wykorzystana zostaje odpowiednio zmagazynowana. Nadwyżki energii wykorzystać można tak naprawdę w dowolnym momencie. Nocami bądź w czasie gdy panele energii z oczywistych względów będą produkowały nieco mniej.
Zróżnicowana moc paneli fotowoltaicznych
Wybierając panele fotowoltaiczne dla własnego gospodarstwa domowego należy pamiętać o tym, że mają one bardzo zróżnicowaną moc. Jeden panel, w zależności od dostawcy, jest w stanie wygenerować mniej lub więcej prądu. Co należy mieć na uwadze przy projektowaniu całej instalacji. W opisie paneli fotowoltaicznych stosowana jest jednostka Wp. Czyli oznakowanie mówiące o tym, ile wynosi maksymalna moc, jaką może uzyskać jeden panel. Moc poszczególnych paneli łączy się ze sobą w całej instalacji.
Jaka jest stopa zwrotu z takiej inwestycji?
Czytałem ostatnio, że są już kolejki po dofinansowanie takich inwestycji. Wiec chyba warto