Fioletowy kolor — 5 elementów, które wzbogacą Twoją przestrzeń!

0
108
Fioletowy kolor — 5 elementów, które wzbogacą Twoją przestrzeń!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kolor fioletowy w aranżacjach nie jest może pierwszym wyborem, jednak umiejętnie użyty może stworzyć piękne i efektowne wnętrza. Choć fiolet na przestrzeni lat święcił triumfy i wychodził z mody, obecnie odcień ten przeżywa swoisty renesans, a projektanci wnętrz, marki i właściciele domów ponownie odkrywają jego potencjał. Oto 5 elementów w tym kolorze, które sprawią, że zechcesz wprowadzić go do wnętrz!

Kolor fioletowy — co warto o nim wiedzieć?

Dzięki szerokiej palecie, obejmującej jasne tony delikatnego bzu i lawendy, poprzez królewski fiolet, aż po głębsze odcienie jak śliwkowy, jagodowy i bakłażanowy, kolor fioletowy oferuje ogromne możliwości tworzenia przeróżnych aranżacji — od spokojnych i romantycznych, po te nieco bardziej zdecydowane. Standardowo, możesz pomalować w tym kolorze jedną lub więcej ścian, albo wprowadzić go do wnętrz jako akcent, np. za sprawą mebli i dodatków. Jeśli lubisz fiolet, zobacz, jak może on wzbogacić wnętrze.

  1. Fioletowy kolor ścian

Po pierwsze, wprowadzając tę barwę do wnętrza, możesz skusić się na fioletowe ściany w pokoju. Jedną z opcji jest fioletowy total look, ale na fioletowo można pomalować fragment lub tylko jedną ze ścian.

Wykorzystanie ciemnych fioletów może być wspaniałym wyborem do salonu lub sypialni, ponieważ użycie głębokich odcieni pomaga nadać przestrzeni przytulną atmosferę. Znajdą się jednak i tacy, dla których użycie, np. ciemnego fioletu na wszystkich czterech ścianach będzie zbyt odważnym krokiem — w takim wypadku można połączyć fiolet z bardziej spokojnymi kolorami, jak jasna szałwia, krem lub ciepła szarość i zastosować go jedynie na dole ścian.

Z kolei przypominający wiosenne kwiaty i pola lawendy, kolor liliowy jest dobrą alternatywą dla popularnych różów i pastelowych błękitów, jeśli chodzi o kolorystykę sypialni.

Pamiętaj, że fiolet nie musi być też jednolity — równie dobrze ścianę możesz ozdobić tapetą przedstawiającą jakiś wzór, np. listki na jasnofioletowym tle.

Fioletowy kolor — 5 elementów, które wzbogacą Twoją przestrzeń!

  1. Fioletowa sofa

Nieoczywisty kolor, do jakich należy fiolet, zastosowany, np. na sofie sprawi, że stanie się ona elementem przykuwającym wzrok. Aby jeszcze bardziej wyeksponować mebel lub zestaw wypoczynkowy, postaw go na tle kontrastującej, np. szałwiowej ściany.

Jaka inna kolorystyka pasuje do fioletowej sofy? Poza bezpiecznymi neutralnymi pastelami  będą to zazwyczaj odcienie sąsiadujące z fioletem na kole barw — zieleń, błękit, fuksja i ich różne odcienie. Aby uniknąć surowego, dość chłodnego wyglądu, warto uzupełnić aranżację sofy o zieleń roślin lub użyć akcesoriów i akcentów w kontrastujących kolorach, takich jak:

  • czerwony,
  • pomarańczowy,
  • żółty,
  • złoty.

Jeśli chodzi o style, fioletowa kanapa wpisze się świetnie we wszelkie aranżacje rustykalne, nowoczesne lub vintage oraz eklektyczne w maksymalistycznym duchu.

  1. Fioletowa wyspa lub zabudowa w kuchni 

Dość odważnym pomysłem będzie stworzenie fioletowej kuchennej wysypy lub zdecydowanie się na fioletową zabudowę kuchenną. Jeśli Twoim decyzjom towarzyszy projektowa odwaga, możesz połączyć fiolet z innym, równie wyrazistym kolorem, np. zielenią, jeśli nie — zestawić z jasnym kamieniem o szarym żyłkowaniu lub beżem.

Pomalowanie wyspy kuchennej na nasycony jagodowy lub bakłażanowy odcień przy zachowaniu neutralnych szafek może być tu świetnym kompromisem, ponieważ dodaje kuchni koloru, jednocześnie nadając urządzanej przestrzeni ponadczasowy charakter. Dodatkowo, jeśli wybierzesz drewnianą wyspę lub zabudowę, kolor można będzie łatwo zmienić, jeśli Twoje upodobania się zmienią.

  1. Fioletowa konsola

A co powiesz na konsolę w wyrazistym kolorze, na przykład właśnie we fiolecie? Taki mebel z powodzeniem odnajdzie się w przedpokoju lub salonie. Uzupełnij go o ceramiczne dodatki albo wazon z kwiatami, prezentując całość na tle spokojniejszej ściany. Możesz też zagrać aranżacją na zasadzie gradientów, bawiąc się odcieniami fioletu.

  1. Fioletowe tekstylia

Dobrym uzupełnieniem aranżacji będą też fioletowe tekstylia. Ważne jednak jest przemyślenie efektu, jaki chcesz uzyskać. Kolor liliowy uważany jest za delikatny, ale bez dbałości o szczegóły może wyglądać na mdły i wyblakły, podobnie jak i ciemny fiolet może w nadmiarze przytłaczać. Aby zapewnić spójność projektu, można więc zastosować odważniejsze fiolety, np. w tkaninach i obiciach mebli miękkich, a także w dodatkach, np. decydując się na kilka fioletowych poduszek. W przypadku fioletów śmiało miksuj też wzory, co sprawi, że aranżowane pomieszczenie nabierze charakteru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj