Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że co roku trzeba udać się ze swoim samochodem do stacji kontroli pojazdów w celu sprawdzenia jego ogólnego stanu technicznego oraz wymiany olejów. Mało kto zastanawia się jednak, co dalej dzieje się z takim wykorzystanym już olejem silnikowym. Z całą pewnością nie można go użyć ponownie, nie można go jednak też nigdzie wylać, ani wyrzucić, tak jak innego rodzaju odpady. Zgodnie z polskim prawem oleje przepracowane to nic innego jak oleje przemysłowe i silnikowe, które w wyniku stosowania straciły już swoje właściwości i nie można się nimi posługiwać zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Powszechnie uznawane są one za odpady niebezpieczne, ponieważ ze względu na swój skład stwarzają bezpośredni zagrożenie dla roślin i zwierząt, a także dla życia i zdrowia ludzi. Nic więc dziwnego, że oleje odpadowe muszą być utylizowane w szczególny, ściśle określony sposób.
Krok pierwszy – zbiornik
Oleje przepracowane powstają przede wszystkim w warsztatach samochodowych, stacjach kontroli pojazdu, na statkach morskich oraz w fabrykach. O ile duże ośrodki przemysłowe często posiadają odpowiednie zasoby finansowe, ludzkie oraz technologię, by na własną rękę zająć się utylizacją olejów odpadowych, o tyle w przypadku firm małych czy średnich może to być bardzo kłopotliwe. Zgodnie z prawem wytwórcy olejów zużytych muszą więc przechowywać je w specjalnie przygotowanych w tym celu pojemnikach. Najlepiej, jeśli znajdują się one na powierzchni utwardzonej, niepodatnej na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Muszą być one również w pełni szczelne, a także posiadać wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty. Każdy przedsiębiorca posiada swój własny zaufany skup oleju przepracowanego, z którym współpracuje. Firmy zajmujące się skupywaniem olejów zużytych odbierają niebezpieczne substancje bezpośrednio od klientów, a następnie transportują je w miejsce, w którym mają one zostać zutylizowane.
Krok drugi – utylizacja
Profesjonalny skup oleju przepracowanego po odebraniu odpadów od kontrahenta przekazuje oleje przepracowane do rafinacji. Na czym dokładnie polega ten proces? W pierwszej kolejności olej poddawany jest oczyszczaniu, a następnie zachodzi destylacja wstępna, w wyniku której czysty olej oddziela się od zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest skierowanie oleju odwodnionego do destylacji frakcjonującej i rozdzielenie oleju na poszczególne frakcje, które można potem zastosować w różnych dziedzinach przemysłu i motoryzacji.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Modeko: