Budując lub remontując dom, musimy zastanowić się nad tym, jaki system ogrzewania wybrać. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnych rozwiązań. Ostatnio jednak dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, które są nie tylko ekologiczne, ale również, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką, ekonomiczne. Co więcej, można wykorzystywać je nie tylko do ogrzewania domu, ale również wody. Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Podpowiadamy.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które samodzielnie nie produkuje ciepła, lecz pozyskuje je z odnawialnych źródeł energii. Wyróżnia się modele powietrzne, gruntowe, a także wodne. Dobór pompy ciepła powinien być podyktowany m.in. wielkością działki, a także jej warunkami geologicznymi. Inwestorzy najczęściej stawiają na pompy gruntowe oraz powietrzne. Działają one w taki sposób, że pobierają energię, na przykład z gruntu, a następnie przekształcają ją w energię cieplną.
Takie urządzenia posiadają dwa źródła ciepła. Pierwszym z nich jest tzw. dolne źródło. Może być nim na przykład grunt, ale także powietrze czy wody podziemne. Drugim, a więc górnym z kolei jest instalacja znajdująca się w budynku. Energia cieplna jest więc przepompowywana z dolnego źródła do górnego.
Jakie są zalety pompy ciepła?
Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż pompy ciepła, zarówno w nowo powstających, jak i remontowanych budynkach, ze względu na to, że funkcjonuje wiele programów, w ramach których można liczyć na dofinansowanie takiego urządzenia. Dodatkowo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są w 100% ekologiczne w sytuacji, kiedy prąd potrzebny do ich funkcjonowania pozyskiwany jest z instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym koszt ogrzewania budynku jest wówczas bardzo niski.
Tego typu urządzenia szczególnie chętnie wykorzystywane są w nowych budynkach, które projektowane są w taki sposób, aby praktycznie cała powierzchnia obiektu była użytkowa, a więc nie ma w nich miejsca na składowanie opału. Warto również zwrócić uwagę na to, że pompy ciepła są bardzo wydajne energetycznie i zeroemisyjne, ponieważ ogrzewanie domu przy ich pomocy nie emituje żadnych szkodliwych związków do atmosfery.
Urządzenia te są więc przyjazne dla środowiska, a ich czas działania szacuje się nawet na kilkadziesiąt lat. Dodatkowo są bezobsługowe, ponieważ ich praca jest w pełni zautomatyzowana, a montaż nie wymaga dużej kotłowni. Co więcej, mogą one nie tylko ogrzewać dom, ale również podgrzewać wodę użytkową. Niektóre modele latem pełnią funkcję klimatyzacji.