Starodawna sztuka rzeźbienia w drewnie – jak pracuje snycerz

0
1105
Starodawna sztuka rzeźbienia w drewnie – jak pracuje snycerz

Niegdyś zawody rzemieślnicze były niezwykle popularne. W dzisiejszych czasach wiele z nich zanika. Podobnie rzecz ma się w przypadku snycerstwa, starodawnej sztuki rzeźbienia w drewnie (i pierwotnie również w kamieniu). Mimo wszystko, snycerzy spotykamy po dzień dzisiejszy. Kim są oraz w jaki sposób przebiega ich praca?

Snycerz to rzemieślnik zajmujący się rzeźbieniem w drewnie. Jednocześnie jest on również artystą. Jego zawód łączy praktyczne wykonywanie mebli oraz przedmiotów codziennego użytku i elementów wykończeniowych, czyli stolarkę, z tworzeniem ornamentów oraz dzieł sztuki.

Snycerstwo dawniej i dziś

Sztuka snycerska jest bardzo stara i choć obecnie cieszy się mniejszą popularnością, niegdyś była bardzo powszechnie ceniona oraz wykorzystywana. Szczególnie popularne było snycerstwo w epoce gotyku i baroku. Najbardziej znanym przykładem sztuki snycerskiej jest działalność artystyczna Wita Stwosza, artysty, który zasłynął z artystycznych elementów w obiektach sakralnych.

Również w dzisiejszych czasach wiele osób wykazuje zamiłowanie do snycerstwa, a rzeźba w drewnie jest szczególnie popularna w architekturze oraz sztuce beskidzkiej i podhalańskiej. Oprócz ręcznie wykonywanych dzieł i zdobień, współcześni snycerze zajmują się także renowacją antyków, w tym przede wszystkim mebli, ale nie tylko. Ręcznie wykonywane rzeźby zdobią wille w stylu zakopiańskim, ale także podhalańskie restauracje, domy wczasowe i inne obiekty cieszące oczy turystów. Posiadają swój niepowtarzalny charakter i styl, nadając klimat obiektom architektonicznym.

W jaki sposób pracuje snycerz?

Snycerz musi przede wszystkim posiadać podstawową wiedzę, cierpliwość, dozę talentu artystycznego oraz zdolności manualne. Ważny jest także sam materiał, w którym będzie się rzeźbić. Powinno być to być dobrej jakości, drewno.

Oprócz tego do tworzenia wyrobów drewnianych niezbędne są także odpowiednie narzędzia snycerskie. Jest to specjalny stół do mocowania materiału, dłuta (różnego rodzaju, płaskie i wyprofilowane) oraz knypel – podbijak, który służy do podbijania dłuta. Dodatkowe narzędzia wykorzystywane przez snycerza to również siekiera, piła, zaciski do drewna służące do unieruchomienia materiału podczas pracy oraz osełka do ostrzenia. W pracy snycerza niezbędne są również akcesoria pomocnicze, jak rękawice, maska przeciwpyłowa oraz okulary ochronne.

Odwiedź: https://grzegorz-michalek.pl/

Czy snycerstwo jest trudną sztuką? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z całą pewnością, podobnie jak inne dziedziny artystyczne, sztuka rzeźbienia w drewnie wymaga zaangażowania oraz pasji. Jednocześnie jest wyjątkowa, ponieważ łączy się nieodzownie z praktycznym rzemiosłem stolarskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj