Termomodernizacja budynku a wentylacja – jak ocieplenie wpływa na wymianę powietrza?

0
46
Termomodernizacja budynku a wentylacja – jak ocieplenie wpływa na wymianę powietrza?

W dobrze ocieplonym domu przez cały rok panują komfortowe warunki termiczne. Oznacza to, że zimą jest ciepło, a latem chłodno. Szczelna powłoka budynku utrudnia jednak wymianę powietrza, co przekłada się na panujący wewnątrz mikroklimat. Jak to ze sobą pogodzić? Wyjaśniamy, jak zadbać o wentylację podczas ocieplania domu.

Dlaczego warto ocieplić budynek?

Celem termomodernizacji jest poprawa efektywności energetycznej budynku. Odbywa się to poprzez m.in. ocieplenie przegród wewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także zmianę systemu grzewczego. Przeprowadzone działania mają ograniczyć straty ciepła oraz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię grzewczą. Najważniejszą korzyścią jest zatem oszczędność, a dokładniej niższe koszty ogrzewania.

Istotnym elementem termomodernizacji jest stworzenie warstwy izolacyjnej. Po co jest potrzebna? Ciepło ucieka z budynku różnymi drogami – nawet 40% przedostaje się przez ściany, za 20% odpowiada dach, a 15% może wynikać z nieszczelnych okien lub wentylacji. Zwiększając szczelność domu, eliminujesz ten problem, dlatego ocieplenie jest ważne bez względu na system ogrzewania.

Wpływ izolacji termicznej na wentylację

Odpowiednio zaizolowany budynek zatrzymuje ciepło wewnątrz. Oznacza to, że do środka nie przedostaje się świeże powietrze, a zużyte przestaje być odprowadzane. W nieocieplonym domu wymiana powietrza odbywa się w naturalny sposób, poprzez nieszczelności. Razem z termomodernizacją są one likwidowane, dzięki czemu budynek jest tańszy w użytkowaniu.

Sprawdź także:  Planowanie przestrzeni w domu

Jakie skutki przynosi brak stałej wymiany powietrza w domu? Efektem mogą być np. problemy z nadmierną wilgocią, co prowadzi do powstawania zacieków lub rozwoju pleśni i grzybów. W powietrzu będą kumulować się także szkodliwe substancje. Brak odpowiedniej cyrkulacji bywa powodem m.in. bólów i zawrotów głowy, ogólnego osłabienia oraz różnorodnych problemów zdrowotnych.

Jaki rodzaj systemu wentylacyjnego sprawdzi się przy termomodernizacji?

Konsekwencje braku właściwej wentylacji są niezwykle poważne. Czy lepiej więc zrezygnować z ocieplenia budynku? Można pogodzić ze sobą te kwestie, decydując się na odpowiedni system wentylacyjny. Co ważne, nie wystarczy samo wietrzenie, które stoi w sprzeczności z celem termomodernizacji. Doprowadza to bowiem do sytuacji, gdzie do wnętrza przedostaje się zimne powietrze, obniżając w ten sposób temperaturę oraz zwiększając zużycie energii cieplnej.

W przypadku szczelnego budynku nie sprawdzi się również wentylacja grawitacyjna (wymiana powietrza odbywa się tu w sposób pasywny, przez co przestaje być efektywna po ociepleniu domu). Kratka wentylacyjna w elewacji spowodowałaby także wychłodzenie przestrzeni między ścianą a styropianem, powodując straty energii. Rozwiązanie? Wszystkie powyższe problemy eliminuje rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła.

Sprawdź także:  Jak zaplanować remont domu?

Korzyści z zastosowania rekuperacji

Rekuperator jest urządzeniem wyposażonym w wymiennik ciepła. Działa to w następujący sposób: z powietrza wywiewanego jest pobierana energia cieplna, która następnie jest przekazywana do powietrza nawiewanego. Powietrze, które przedostaje się do wnętrza, jest więc nie tylko świeże, ale też ogrzane. Rekuperacja zapobiega ucieczce ciepła, dbając o wysoką efektywność energetyczną budynku. Jakie wynikają z tego korzyści?

  • niższe koszty ogrzewania,
  • stała wymiana powietrza,
  • eliminacja problemu zaduchu,
  • doskonała jakość powietrza w domu.

Wentylacja z odzyskiem ciepła to zarówno systemy centralne, jak i decentralne. Rekuperacja centralna wymaga montażu kanałów, dlatego sprawdza się w nowo powstających budynkach (lub podczas generalnego remontu). Decentralna jest z kolei montowana w ścianie lub suficie oraz pozwala na efektywną wymianę powietrza w pojedynczych pomieszczeniach. Dzięki temu jest świetnym wyborem w przypadku termomodernizacji.

Nowoczesna wentylacja, która dba o jakość powietrza

Jak zadbać o stały dopływ świeżego powietrza podczas ocieplania budynku? Wentylacja decentralna z odzyskiem ciepła zatroszczy się o mikroklimat oraz zminimalizuje straty ciepła. Jeśli cenisz zaawansowane technologicznie rozwiązania, sprawdź systemy wentylacyjne Stiebel Eltron. Znany producent oferuje nowoczesną wentylację cechującą się wysokim odzyskiem ciepła. Przydatne funkcje, jak m.in. filtrowanie powietrza, czujnik CO2 i obsługa przez aplikację mobilną, zapewnią maksymalny komfort użytkowania.

Sprawdź także:  Jak skutecznie wentylować pomieszczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj