Co prawda żyjemy w okresie, w którym daje się zauważyć wielki powrót do korzystania z naturalnych surowców budowlanych lub tych, które da się odzyskać, ale nadal nieocenione są te pozyskiwane sztucznie. Mimo wszystko mają one wiele zalet – są dużo tańsze i bardziej dostępne. Ogromny rozwój technologiczny sprawił, że producenci wręcz prześcigają się w produkcji coraz to nowszych i bardziej wytrzymałych komponentów.
Przykłady zastosowania tworzyw sztucznych:
– Żywice epoksydowe
Kiedy pomyślimy o naszej ostatniej wizycie na parkingu zadaszonym galerii handlowej warto przypomnieć sobie po czym jeździliśmy i chodziliśmy…
Żywice epoksydowe to żywice syntetyczne, które są topliwymi ciałami stałymi lub lepkimi cieczami, a po utwardzeniu stają się nietopliwe i nierozpuszczalne. Znalazły swoje zastosowanie właśnie jako posadzki na parkingach zadaszonych, w garażach, magazynach i innych pomieszczeniach gospodarczych, a także w mieszkaniach. Posadzki z tego materiału są antypoślizgowe, nie przyciągają kurzu dzięki czemu łatwo zachować na nich czystość oraz wodoodporne – wilgoć nie przenika pod posadzkę. Są bardzo twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego stosuje się je wszędzie tam gdzie przewiduje się duży napór ciężarów. Nie są jednak odporne na działanie promieni UV i po czasie żółkną lub bledną.
– Żywice poliuretanowe
To również łatwo topliwe żywice syntetyczne stosowane na posadzki, które po utwardzeniu tworzą twardą powierzchnię. Czym różnią się od żywic epoksydowych?
Na pewno są bardziej elastyczne i nie nadają się do miejsc narażonych na duży ciężar, ale świetnie sprawdzają się na przykład w mieszkaniach. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, obtarcia, rysy i działanie środków chemicznych. Nie żółkną, ani nie bledną pod wpływem promieni UV. W mieszkaniu można uzyskać efekt gładkiej, lustrzanej powierzchni jednokolorowej lub z efektem według własnego pomysłu.
– Silikony
To rodzaj tworzyw sztucznych mających swe zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach naszego życia. Jeżeli chodzi o budownictwo głównie kojarzą się z uszczelnianiem kabin prysznicowych, okien, drzwi (uszczelki silikonowe) i przestrzeni między płytkami a na przykład wanną czy brodzikiem. Służą także do wypełniania pustych przestrzeni w szczelinach (ościeżnice, elewacje). Silikony wchodzą również w skład wielu smarów, olei, żywic, lakierów, kauczuków a także stanowią budulec sam w sobie, jako formy silikonowe. Są całkowicie odporne na wodę i pleśń. Na rynku możemy znaleźć silikony sanitarne, szklarskie, dekarskie czy wysokotemperaturowe – mają więc zastosowanie we wnętrzu naszego domu, jak i na zewnątrz. Dzięki temu, że po wyschnięciu nadal pozostają elastyczne mogą pracować, co nie przeszkadza im być trwałymi łącznikami.
Trzeba też dodać, że konserwacja i dbałość o elementy wykonane z surowców sztucznych, które ulegają zniszczeniu jest dużo prostsza i nie wymaga takiego nakładu sił, jak przy tych naturalnego pochodzenia.
Hurtownia Tworzyw Sztucznych Techplast
https://techplast.group/
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
NIP: 894-314-26-05
e-mail: [email protected]