Żarówki ledowe są niesamowicie popularne w domach i mieszkaniach. Wynika to z tego, że pobierają niewiele prądu, a to przekłada się na o wiele niższe rachunki za energię elektryczną. Stąd nie jest niczym dziwnym, że tak je lubimy. Dodatkowo zmniejszają obciążenie sieci elektroenergetycznej, więc elektrownie nie muszą pracować tak intensywnie, a więc nie emitują tak dużej ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Popularnym mocowaniem żarówki typu LED jest tzw. GU10, czyli specjalny rodzaj gwintu. Sprawdzamy w jaki sposób dobierać do niego żarówki oraz oprawki.
Żarówka LED – napięcie pracy
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że żarówki typu LED mogą mieć różnego rodzaju napięcie, przy którym pracują. W handlu znajdziemy zamienniki typowych żarówek z włóknem wolframowym, które wkręcamy bezpośrednio do gwintów E27 czy E14. Te pracują na napięciu 230 V, czyli takim jakie mamy w gniazdku. W przypadku żarówek GU10 musimy wziąć pod uwagę, że różne żarówki mogą posiadać różne napięcia pracy. Znajdziemy zarówno takie, które będą wykorzystywały napięcie sieciowe, jak również egzemplarze pracujące na niskim napięciu. Można je montować w miejscach, gdzie bardzo nie chcemy by ktoś został porażony prądem, a więc na przykład jako oświetlenie w łazience blisko umywalki bądź wanny. Wtedy do podstawki GU10 doprowadzamy prąd ze specjalnego zasilacza, który wynosi 12 V lub 24 V. Jest to tak zwane niskie napięcie bezpieczne (SELV). Oprócz tego istnieje jeszcze standard GU5, który wykorzystywany jest tylko i wyłącznie przy niskim bezpiecznym napięciu. Nie istnieją żarówki, które mogłyby działać przy napięciu sieciowym 230 V na tym standardzie.
Bezpieczne korzystanie z żarówek LED
Aby móc bezpiecznie korzystać z oświetlenia ledowego, musimy przede wszystkim dobrze wykonać połączenia elektryczne. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji, powinniśmy bezwzględnie zwrócić się w tym celu do uprawnionego elektryka. Jednak w przypadku wykonywania instalacji na napięcie bezpieczne, przy którym można wykorzystać mocowania GU10, możemy podjąć się tej czynności sami. Ważne jedynie, by transformator z napięcia sieciowego na niskie był podłączony przez osobę, która zna się na elektryce. Zazwyczaj gdy kupujemy tytułową podstawę pod żarówki typu LED, posiada ona już przymocowane wyprowadzenia. Dzięki temu podłączenie oświetlenia np. w suficie podwieszanym (najczęstsze wykorzystanie żarówek na gwinty GU10 oraz GU5) jest bardzo proste. Wystarczy wyposażyć się w kostki elektryczne i poprawnie połączyć w nich przewody prowadzące do kolejnych żarówek.