Trzy rodzaje rur osłonowych do kabli

0
279
Trzy rodzaje rur osłonowych do kabli

Do zabezpieczania kabli w instalacjach podziemnych, napowietrznych i budynkowych wykorzystuje się różne rodzaje rur produkowanych z lekkich tworzyw sztucznych. Rury do osłony kabli mają na celu izolowanie przewodów od niszczących czynników środowiskowych i uszkodzeń mechanicznych. Ich konstrukcja umożliwia zaciąganie kabli lub ich montaż metodą wdmuchiwania. Największą popularnością cieszą się trzy rodzaje rur. Są nimi rury karbowane, gładkościenne i dzielone. Jaka jest ich charakterystyka i do czego się ich używa?

Rury karbowane – peszle

Potocznie nazywane peszlami, giętkie rury o karbowanej powierzchni powszechnie wykorzystywane są do budowy instalacji elektrycznych i telekomunikacyjnych, a także instalacji sanitarnych w budynkach mieszkalnych i innych. Karbowane rury do osłony kabli elektrycznych lub światłowodów charakteryzują się dużą elastyczności i wytrzymałością, dzięki czemu mogą być stosowane także jako element instalacji podziemnych, zwłaszcza w miejscach obciążonych transportowo. Za sprawą dużej elastyczności umożliwiają układanie kabli po łuku bez konieczności stosowania różnego rodzaju połączeń narożnych. Karbowane rury osłonowe do kabli sprzedawane są w kręgach i krótszych odcinkach.

Rury gładkościenne

W odróżnieniu od rur karbowanych gładkościennych rur do osłony kabli nie powinno stosować się w miejscach narażonych na duże obciążenia komunikacyjne. Takie rury przez brak zewnętrznego karbowania mają mniejszą wytrzymałość, są mniej odporne na ściskanie, a tym samym w większym stopniu podatne na uszkodzenia. To wciąż rury wykonane z tworzyw charakteryzujących się dużą odpornością na działanie niszczących czynników środowiskowych. Ich specjalnym rodzajem są rury osłonowe do kabli mostowe i światłowodowe. Wyróżnikiem tych ostatnich jest rowkowanie wewnętrzne, które ułatwia zaciąganie lub wdmuchiwanie światłowodów.

Rury dzielone

W odróżnieniu od jednolitych rur osłonowych, karbowanych i gładkościennych, nadających się do zabezpieczania kabli elektrycznych i telekomunikacyjnych, rury dzielone składają się z dwóch idealnie dopasowanych do siebie części. Przypominają rurę przeciętą wzdłużnie na pół. Dzielone rury do osłony kabli stosuje się przede wszystkim przy naprawach uszkodzonych elementów instalacji podziemnych, na przykład, gdy zaszła konieczność zerwania pierwotnej rury osłonowej i trzeba na nowo zabezpieczyć poprowadzone w niej kable. Dzielonych rur osłonowych do kabli używa się również przy budowie nowych instalacji kablowych, gdy rozmiar lub waga kabla uniemożliwia jego zaciągnięcie do kanalizacji rurowej bazującej na rurach pełnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj