Buty robocze

0
334
Buty robocze

Buty robocze z przeznaczeniem do prac w warunkach zachowania szczegółowych przepisów BHP są obowiązkowe w wielu miejscach pracy (między innymi składy budowlane, magazyny, praca z użyciem podnośników, wózków widłowych, „paleciaków”, itp.). Buty robocze, jako nazwa stosowana ogólnie, wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa oraz spełnieniem odpowiednich norm BHP (tym samym dopuszczeniu pracownika do wykonywania pracy zawodowej).

Buty robocze – dobór i charakterystyka

Buty robocze muszą charakteryzować się wzmocnieniem w przedniej części cholewki (tzw. kapka, czyli specjalna konstrukcja w nosku obuwia i w górnej jego części), która odpowiada za bezpieczeństwo w zasadzie całej stopy. Przednia część buta na ogół jako pierwsza spotyka się z ewentualnym zagrożeniem, tym samym, odpowiednie jej wzmocnienie, pozwoli na minimalizowanie zagrożenia w postaci ewentualnych otwarć, przebić czy zgnieceń. Druga istotna rzecz to podeszwa – stworzona z odpowiedniej mieszanki gumy, która z jednej strony zapewni bezpieczeństwo od spodu (przebicia), z drugiej zaś zapewni odpowiednią przyczepność na rożnego rodzaju powierzchniach. Pozostała część obuwia, czyli cała cholewka, to rodzaj sztucznej skóry, ale wykonanej w technologii zdecydowanie odmiennej niż w butach tradycyjnych. Przede wszystkim grubość materiału, która ma zapewnić bezpieczeństwo, co jest podstawową i główną funkcją butów roboczych.

Jakie buty robocze wybrać? 

Często wybór będzie sugerowała cena. Należy jednak wziąć pod uwagę wskazania i zalecenia z punktu powyżej, ponieważ to nie cena ma dać poczucie satysfakcji i komfortu, ale przede wszystkim jakość użytych materiałów i odpowiednie wzmocnienie, które da poczucie bezpieczeństwa. Specjalistycznego obuwia roboczego poszukać można w wyspecjalizowanych sklepach z obuwiem i odzieżą BHP (warto zatem wpisać w wyszukiwarkę „buty robocze” i znaleźć na mapie sklep, który fachowo i szczegółowo doradzi zakup obuwia). Oczywiście współczesne podejście handlowe, w szczególności sklepów ogólnobudowlanych, wymusza na właścicielach, sprzedawcach, aby w swoim asortymencie również mieć tego typu obuwie. Wybór natomiast warto skonsultować lub zapoznać się z ich specyfiką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj