Płytki do kuchni

0
420
Płytki do kuchni

Kuchnia jest jednym z najczęściej eksploatowanych pomieszczeń w niemal każdym domu. Nie na darmo się mówi, że jest ona „sercem domu”. Zaraz po przebudzeniu zmierzamy właśnie do kuchni, aby przygotować sobie śniadanie. Potem w trakcie dnia przygotowujemy kolejne dania, ale też gorące i zimne napoje. W kuchni stoi zawsze lodówka, do której zmierzamy kilka razy dziennie aby coś po prostu przegryźć. Po jedzeniu trzeba umyć naczynia i tę czynność też najczęściej wykonujemy w kuchni – ręcznie lub też w zmywarce.

Płytki do kuchni

Jeżeli dysponujemy dużą kuchnią, to często spełnia ona również rolę jadalni, lub też miejsca gdzie można usiąść i podelektować się kawą i porozmawiać. Tak, nie ma wątpliwości, że kuchnia jest prawdziwym centrum domowym.

Z powodu swojej specyfiki o której piszemy powyżej, najpopularniejszym wykończeniem ścian i podłogi w kuchni są płytki ceramiczne, lub też płytki gresowe. Dlaczego płytki do kuchni są tak popularne? Powodów jest całe mnóstwo. Przede wszystkim praktyczność: w kuchni mamy wysoką wilgotność która jest spowodowana tym, że odbywa się tam gotowanie. Przy powierzchnie płaskie są też narażone na działanie rozmaitych tłuszczy które osiadają na podłodze i ścianach przy smażeniu. Jak to w życiu bywa czasami coś się wyleje, czasami przecieka rura – jest więc spore ryzyko że ciecz, woda znajdzie się na podłodze. Mycie naczyń czy jedzenie w kuchni to dodatkowe czynniki ryzyka które sprawiają, że ciecze czy tłuste jedzenie znajdzie się na podłodzie lub też – przypadkiem – nawet na ścianie. Dlatego właśnie płytki do kuchni są niezwykle praktyczne gdyż nie wchłaniają wody czy innych cieczy i łatwo je wyczyścić, nawet z tłuszczu. W przeciwieństwie do podłóg drewnianych, czy ścian pomalowanych farbą. Nawet przy zastosowaniu specjalnych farb nie dają one takiego komfortu użytkowania jak płytki do kuchni.

Kolejnym powodem jest estetyka. Na rynku są tysiące wzorów i każdy znajdzie coś dla siebie. W dobrych, przystępnych cenach można nabyć naprawdę piękne wzory które będą nas cieszyć swoim wyglądem i powodować zazdrość innych.

 

Płytki do kuchni – jakie wybrać?

Przy wyborze płytek do kuchni musimy się skupić na tych właśnie dwóch czynnikach, czyli: praktycznym i estetycznym. Przewrotnie rozpoczniemy od aspektu estetycznego. Aby wybrać odpowiednie płytki do kuchni musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Są to między innymi: wielkość kuchni, doświetlenie pomieszczenia, meble – jakie posiadamy lub jakie zamierzamy kupić, dodatki dekoracyjne. Ponadto ważnym jest czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, czy też może jest połączona z pokojem, lub też jest pomieszczeniem przechodnim – tzw. open space. Jeżeli kuchnia jest połączona z innym pomieszczeniem (dziś popularne jest burzenie ścianek działowych) lub jest na open space, trzeba także dopasować estetykę do pozostałych pomieszczeń.

W dużych kuchniach mamy większe pole manewru jeśli chodzi o dobór płytek, nie musimy się martwić o optyczne powiększanie pomieszczenia czy o światło, gdyż najczęściej duże kuchnie są dobrze doświetlone.

Przy małych metrażach można zastosować kilka ciekawych trików, które sprawią, że nasza kuchnia będzie się wydawać trochę większa. Przede wszystkim płytki powinny być duże, małe powodują optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Najlepiej aby płytki do kuchni były też jasnego koloru i o wysokim połysku. To spowoduje że nasze zmysły będą odbierać kuchnię jako większą poprzez odbijane światło, a także sprawi to, że kuchnia będzie lepiej doświetlona.

Jeśli chodzi o parametry techniczne trzeba zwrócić uwagę na to, żeby płytki do kuchni były łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na wilgoć, oraz na ścieranie. Wbrew pozorom płytka płytce nierówna. W kwestiach wymienionych najważniejszym parametrem jest ścieralność płytek określana w tak zwanych „klasach ścieralności”, czyli PEI, a skala jest 1-4. Jeśli chodzi o płytki do kuchni najlepiej jakby miały PEI minimum 3. Warto także rozważyć do kuchni płytki antypoślizgowe.

Płytki do kuchni – wybierz sam, czy poproś o pomoc

Jeżeli dysponujemy relatywnie dużym budżetem na urządzenie kuchni, warto zwrócić się do renomowanego projektanta wnętrz, który pomoże nam nie tylko wybrać płytki do kuchni, ale zaprojektuje całą kuchnię od strony estetycznej. Projektant wnętrz sprawi, że wszystko będzie współgrało ze sobą, począwszy od płytek, poprzez meble, ozdoby i elementy techniczne (włączniki światła, kontakty, lampy).

Wbrew pozorom usługi takie nie są obecnie jakoś bardzo drogie. Ważnym też jest, że w wielu sklepach sprzedających płytki do kuchni jest osoba która zajmuje się projektowanie wnętrz i pomoże nam zupełnie za darmo! Nie musi to być od razu projektant po studiach architektonicznych, co wcale nie oznacza, że taka osoba nie zrobi tego dobrze. Osoby takie przede wszystkim mają kapitał w postaci wieloletniego doświadczenia w branży, niejednokrotnie ukończyły stosowne kursy. Projekty są nam w stanie zwizualizować na odpowiednich programach komputerowych.

Nawet jeśli nie zamierzamy w stu procentach korzystać z takiego rozwiązania, to możemy przynajmniej część rozwiązań zaimplementować do swojej kuchni, i zobaczyć na wizualizacji jak się będą prezentować płytki do kuchni na zakupem których się zastanawiamy.

Płytki do kuchni – gdzie kupić?

Obecnie cała Polska pokryta jest gęstą siecią sklepów z płytkami ceramicznymi czy gresowymi. Płytki do kuchni możemy kupić bezpośrednio w sklepie stacjonarnym, który ma tę zaletę, że możemy płytki obejrzeć na żywo, dotknąć. Często jednak najszybsza dostępność płytek i najlepsze ceny są w sklepach internetowych. Tutaj się jednak niejednokrotnie Klienci martwią, że na zdjęciu płytki mogą wyglądać inaczej niż w rzeczywistości, że nie mogą ich dotknąć, sprawdzić organoleptycznie. Niepotrzebne są to zmartwienia, gdyż płytki zakupione online zawsze możemy zwrócić, więc dokonanie zakupu nie jest kwestią drogi bez powrotu.

Są sklepu, takie jak na przykład Ape Łazienki, które posiadają zarówno sklep stacjonarny jak i sklep online, i można w nich zakupić produkt zarówno bezpośrednio u sprzedawcy jak i przez internet.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem apelazienki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj