Przelicz w łatwy sposób: ile gram ma szklanka?

0
499
Przelicz w łatwy sposób: ile gram ma szklanka?

W przepisach kulinarnych często można znaleźć nietypowe miary kuchenne, takie jak szczypta, łyżka, czy gram. Niestety te miary są niezbyt precyzyjne, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy standardowych rozmiarów naczyń w kuchni. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Zadbaj o odpowiedni przelicznik kulinarny

Warto mieć zawsze pod ręką coś, co pozwoli szybko oszacować w dokładny sposób ile gram ma szklanka. Przyda się również wiedza, jak działa to na odwrót – mając informację ile gram danej substancji trzeba dodać, można oszacować ile szklanek (lub jaką część szklanki) dodać. Dokładne odmierzenie produktu zapewni odpowiednie proporcje w końcowym wyrobie kulinarnym. Mając tę wiedzę, łatwiej jest też pracować w kuchni.

Jak odmierzać objętość szklanki?

Wszystko zależy od substancji, która znajduje się w tym szklanym naczyniu. Każda ciecz posiada inną gęstość, a co za tym idzie – zajmuje inną objętość przy określonej masie. Jeśli chodzi o wodę, to tutaj sprawa jest najprostsza – jedna szklanka mieści 250 gram, czyli 250 ml wody. Jednak dodając mleko, olej, czy śmietanę, sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana.

Przeliczniki objętości najpopularniejszych składników

Dla przykładu, jedna szklanka może zmieścić 250 ml lub gram mleka, ale już 225 gram oleju. Śmietanka 30% w jednej szklance to 270 gram, a 18% – 230 gram. Jak widać, dużo zależy od gęstości oraz konkretnych właściwości poszczególnych składników. Jeszcze inaczej sprawa się ma jeśli chodzi o substancje sypkie. W jednej szklance można zmieścić 120 – 160 gram mąki (w zależności od jej typu), 150 gram cukru pudru, a także 150 gram bułki tartej i około 100 gram otrębów pszennych.

Zwróć uwagę na ułamki

Czasami w przepisach podaje się mniejsze wartości danych składników. Na szczęście wiedząc na przykład, że jedna szklanka to około 200-240 gram zwykłego cukru, łatwo można odmierzyć „szklankową” ilość tego składnika, gdy potrzebujemy na przykład 100, czy 50 gram cukru (odpowiednio będą to połowa oraz 1/4 szklanki). Podobnie sytuacja wygląda na przykład z mąką pszenną – 3/4 szklanki to często używane w kuchni 100 gram tego składnika.

Gotowe przeliczniki ile gram ma szklanka przy konkretnych składnikach to szybka i praktyczna pomoc w każdej kuchni. Dbając o właściwe proporcje, łatwiej będzie przyrządzić pyszną potrawę dla wszystkich. Często szklanka, czy łyżka to najpraktyczniejsze miarki w naszych domach. Jednak warto wiedzieć, ile w praktyce oznaczają one gramów oraz mili-litrów – po to, aby gotowanie było łatwe i przyjemne dla wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj