Czym jest ekspertyza budowlana? Ile kosztuje i kto może ją wykonać?

0
389
Czym jest ekspertyza budowlana? Ile kosztuje i kto może ją wykonać?

Jeżeli zależy Wam na posiadaniu dokumentu, dzięki któremu dowiecie się, w jakiej kondycji jest posiadane przez Was mienie, warto abyście zainteresowali się tematem ekspertyzy budowlanej. W związku z tym, że temat jej jest dość złożony, przygotowaliśmy dla Was dawkę informacji w pigułce!

W jakim momencie warto rozważyć inwentaryzację zabudowy?

Prędzej czy później nadejdzie taki moment, że zaczniecie rozważać wykonanie inwentaryzacji zabudowy. Motywów, które będą Was do tego popychać, może być wiele. Niezależnie, czy związane to będzie z planowanym remontem, przebudową, czy może nawet nadbudową mienia – będziecie musieli przygotować stosowną dokumentację techniczną.

Przeprowadzenie inwentaryzacji budowalnej bardzo często jest niezbędna w sytuacjach, kiedy nie mamy wglądu do oficjalnego projektu. Poza tym jest ona niezwykle pomocna, gdy planujemy w niedalekiej przyszłości:

  • sprzedaż,
  • wykonanie jakichś nowych instalacji w obiekcie,
  • zakup nowego mienia.

Wykonanie więc inwentaryzacji stanu technicznego budynku, staje się niezbędnie, gdy chcemy zastąpić pierwotny projekt konstrukcji, na podstawie którego będzie możliwość wydania pozwolenia na wykonanie wspomnianych chwilę temu działań.

Ekspertyza budowlana – co to jest?

Ekspertyza budowlana jest niczym innym, jak oceną stanu technicznego budynku. Dokument ten opracowany zostaje przez specjalistę na podstawie określonych badań oraz wyliczeń, które mają związek z wytrzymałością poszczególnych elementów konstrukcji. Stąd brane są w nim pod uwagę takie części mienia, jak: ściany, dachy, fundamenty, stropy czy elewacje. To szczegółowe badanie można wykonać zarówno dla budynków użytkowych, które istnieją od dawna, jak również tych, które dopiero co powstały.

W zależności od powodów, przez jakie osoba zlecająca wyraziła potrzebę sporządzenia ekspertyzy budowlanej, dokument ten można wykonać w bardziej lub mniej szczegółowy sposób. Z reguły jednak zawiera on w sobie szereg cennych informacji, które są podzielone na część opisową oraz obliczeniową. Stąd w środku odpowiednio przygotowanej ekspertyzy budowlanej mogą znaleźć się następujące elementy:

  • dokumentacja rysunkowa i fotograficzna analizowanych części konstrukcji,
  • obliczenia związane z ich dopuszczalną liczbą poziomów obciążeń,
  • szczegółowe wnioski z wykonanych oględzin,
  • opisy uszkodzeń odnoszące się do rys, pęknięć, zawilgoceń czy zagrzybień,
  • czynności naprawcze, do jakich należy się ustosunkować w związku z eliminacją istniejących już wad konstrukcji budynku,
  • ostateczna ocena stanu technicznego mienia, w tym jego przydatności do dalszego użytkowania lub planowanej w niedalekiej przyszłości przebudowy.

Jak można łatwo zauważyć, ekspertyza budowlana przygotowywana jest na podstawie szczegółowych badań, które są stricte związane z daną nieruchomością. Celem samym sobie jej sporządzenia jest przede wszystkim wskazanie przyczyn, przez które powstały pewne nieprawidłowości konstrukcji budynków. Jak i wskazanie możliwości, w jaki sposób można byłoby się ich ostatecznie pozbyć. 

Jaki jest koszt ekspertyzy budowlanej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki jest koszt ekspertyzy budowlanej. Można jednak przyjąć pewne widełki, wokół których warto się poruszać. A mianowicie, przyjmuje się, iż minimalna kwota, jaką trzeba na nią wydać, oscyluje w granicach 2-2,5 tysiąca złotych.

Wszystko tutaj tak naprawdę uzależnione jest od pewnych czynników. Na przykład specjalista w zależności od lokalizacji nieruchomości może wycenić swoją usługę drożej lub taniej. W dużych miastach, takich, jak: Warszawa, Poznań, Gdańsk, osoba uprawniona może zażyczyć sobie nawet kilka tysięcy złotych. W mniejszych aglomeracjach – miasteczkach, wsiach – kwotę, jaką będzie trzeba wydać na ekspertyzę budowlaną, może być o wiele niższa. Ponadto cena zależna jest tutaj również od wielkości mienia, stopnia jej zniszczeń oraz od ilości informacji, jakie ma zawierać dokument.

Kto ma uprawnienia do przeprowadzenia ekspertyzy budowlanej?

W związku z Uchwałą nr 1/08  Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, ekspertyzę budowlaną mogą wykonać tylko wykwalifikowane osoby. Chcąc prawidłowo przeprowadzić ocenę stanu technicznego mienia, należy odpowiednio wcześniej zdobyć uprawnienia budowlane oraz tytuł rzeczoznawcy budowlanego.

Należy tutaj położyć przede wszystkim nacisk na specjalizowanie się w obrębie projektowania i wykonawstwa. Są dwa powody takiego stanu rzeczy. A mianowicie, chcąc właściwie opisać istniejące nieprawidłowości oraz wskazać przy tym rekomendacje ich naprawy, należy posiadać specjalistyczną wiedzę techniczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj