Izolacja Pianką Poliuretanową – Na czym polega?

0
425
Izolacja Pianką Poliuretanową - Na czym polega?

Piana PUR z roku na rok zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Na czym polega ta technologia izolacyjna i co musisz o niej wiedzieć przed rozpoczęciem prac izolacyjnych?

Izolacja Pianką Poliuretanową to technologia, która zdobywa coraz większą część rynku w Polsce. Na czym polega i dlaczego warto zainteresować się nią? Dowiesz się w tym artykule!

Nie tylko wełna i styropian – piana poliuretanowa na stałe zadomowiła się na rynku technologii izolacyjnych w Polsce. Ze statusu marginalnej ciekawostki stała się naturalnym wyborem tysięci inwestorów, którym zależy na skutecznym zabezpieczeniu swojego budynku.

Izolacja Pianką Poliuretanową - Na czym polega?
źródło: https://izolacjapianka.pl/

Czym jest piana poliuretanowa?

Zapytaliśmy o to eksperta z zakresu izolacji pianą poliuretanową, Macieja Matuszyka z firmy Matuszyk & Radajak z Kalisza:

„Poliuretany otrzymywane są na drodze poliaddycji diizocyjanianów aromatycznych lub alifatycznych do związków zawierających co najmniej dwie grupy hydroksylowe.

Poliuretany to nic innego jak polimery – ale co to są polimery ? To substancje o bardzo dużej masie cząsteczkowej przez co nie zmieniają one w zasadniczym stopniu swoich ogólnych własności chemicznych i fizycznych nawet po oderwanie kilku merów – dzięki czemu zabezpieczają dany element na długie lata nie tracąc swoich właściwości.

Efekt spienienia uzyskujemy przez dodawanie do układu reakcji wody – jest to obecnie najczęściej stosowana metoda – gdyż układy z wodą ulegają spienieniu całkowicie samorzutnie i nie zanieczyszczają środowiska. W piankach spienianych wodą, czynnikiem powodującym spienianie jest dwutlenek węgla, powstający w wyniku reakcji wody z grupami izocyjanianowymi.”

 

Piana poliuretanowa – sposób aplikacji

Jak wobec tego piana poliuretanowa jest aplikowana na izolowane powierzchnie? Niezbędny jest do tego specjalistyczny sprzęt do natrysku.

Dwie pompy zasilające, przeznaczone do beczek dwustulitrowych, dla poliolu i izocyjanianu, pobierają materiał transportowany do reaktora. W reaktorze przepływowo podgrzany materiał do temperatury 30-50 stopni C, tłoczony jest do węży i pistoletu. Aż do głowicy natryskowej, każdy ze składników piany tłoczony jest oddzielnie.

Dopiero w ostatniej chwili, gdy zwalniamy spust, w komorze pistoletu następuje zderzenie dwóch składników pod ciśnieniem 140 bar, wprawiając cząsteczki w silne turbulencje, co powoduje dokładne wymieszanie składników w ułamku sekundy.

 

Piana poliuretanowa: zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa

Warto również wiedzieć jakie rodzaje piany dostępne są na rynku. Przede wszystkim wyróżniamy:

  • pianę zamkniętokomórkową – stosowana między innymi przy izolacji posadzek, dachów płaskich i fundamentów,
  • pianę otwartokomórkową – stosowana najczęściej przy izolacji poddaszy.

 

Podsumowanie

Teraz znasz już podstawowe informacje na temat izolacji pianką poliuretanową! Budujesz dom? Szukasz skutecznej technologii izolacyjnej? Piana poliuretanowa może być idealnym wyborem również dla Ciebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj