W jakie pompy wyposażyć dom niepodłączony do sieci wodno-kanalizacyjnej?

0
483
W jakie pompy wyposażyć dom niepodłączony do sieci wodno-kanalizacyjnej?

Wybierając działkę budowlaną, wiele osób zwraca uwagę na możliwość podłączenia jej do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej. W obrębie miasta zazwyczaj nie stanowi to większego problemu. Nieco inaczej jest w mniejszych miejscowościach czy na wsiach. Tam najczęściej mieszkańcy domu muszą pobierać wodę z własnej studni lub powierzchownych źródeł wody. To wymaga jednak zainstalowania odpowiednich pomp, które dostarczą czystą wodę do instalacji wodnej w budynku. Przyda się także pompa, za pomocą której opróżnisz szambo. Jakie pompy wybrać i na co zwracać uwagę?

Pompy do czystej wody

Aby zagwarantować sobie dostęp do bieżącej wody w domu, potrzebne są pompy do czystej wody. Urządzenia te dzielą się na kilka rodzajów. Każdy z nich możesz wykorzystać do nieco innego źródła wody.

Pompa powierzchniowa przyda Ci się, ale w ogrodzie, a nie do zasilania budynku w czystą wodę. Modele te mają zazwyczaj małą wydajność sięgającą około 3 tysięcy litrów na godzinę. Działają na poziomie maksymalnie około 7–8 metrów poniżej gruntu. Sprawdzają się do pobierania wody z oczek wodnych przeznaczonej do podlewania roślin.

Znacznie lepszym wyborem będzie pompa zanurzeniowa. Tego rodzaju pompy do czystej wody najczęściej stosowane są w gospodarstwach domowych. Urządzenie to zasilane jest energią elektryczną. Aby działały poprawnie, muszą w całości znajdować się poniżej poziomu wody. Odpowiednie, hermetyczne osłony zapobiegają przedostawaniu się wody do wnętrza silnika. Za ich pomocą możesz wypompować wodę ze studni o głębokości maksymalnie 8 metrów poniżej gruntu. Aby jednak skutecznie doprowadzała wodę do domowej sieci wodnej, musi być wyposażona w hydrofor, który pomoże utrzymać odpowiednie ciśnienie wody. Wydajność pompy zanurzeniowej może sięgać nawet 18 tysięcy litrów na godzinę.

Istnieją także pompy głębinowe. Te modele jednak stosowane są np. w odwiertach studni głębinowych do wydobywania wody przeznaczonej do butelkowania. Urządzenia te są drogie i trudne w utrzymaniu. Mogą jednak wydobywać wodę z poziomu nawet 30 metrów pod poziomem gruntu.

Pompy do brudnej wody

Wybierając pompę do wody czystej, koniecznie zwróć uwagę na jej wydajność, moc, sposób zasilania i materiał, z którego wykonany jest wirnik. Na te same parametry zwróć uwagę przy wyborze pompy do wody brudnej.

Pompy do wody brudnej pozwolą Ci np. oczyścić szambo. Spokojnie poradzą sobie z przepompowywaniem wody zanieczyszczonej cząsteczkami stałymi o wielkości do 50 mm. Wyposażone są w specjalny wirnik i noże, które pozwalają rozdrobnić cząsteczki stałe, dzięki czemu cały mechanizm i rury się nie zapychają. W przypadku pomp do wody brudnej najczęściej wybierana jest pompa zanurzeniowa.

Jeśli Twoja działka nie ma podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej – przy budowie domu koniecznie pamiętaj o zakupie odpowiednich pomp do wody czystej i brudnej. Dzięki tym urządzeniom zasilisz dom w wodę czystą, a także bez problemu oczyścisz szambo, kiedy zostanie zapełnione. Najczęściej wybierane są pompy zanurzeniowe, które sprawdzą się zarówno do pompowania wody czystej, jak i brudnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj