Wygodna kuchnia – jak ją zaaranżować?

0
233
Wygodna kuchnia - jak ją zaaranżować?

Kuchnia jest miejscem, gdzie każdego dnia spędzamy sporo czasu. Musi być zatem nie tylko ładna, ale również wygodna. O czym nie można zapomnieć rozpoczynając urządzanie kuchni?

Wygodny układ mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, na jakie może wyglądać. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych zasad, aby zaprojektować wygodną kuchnię i to samodzielnie.

Podstawą do stworzenia wygodnej kuchni jest zaplanowanie ułożenia mebli. Istotna jest ich liczba, rozmiar i ustawienie. Początkowo dobrze jest zaplanować umiejscowienie najważniejszych elementów, a więc sprzętu – lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu, a także zlewozmywaka i zmywarki. Zasady projektowania kuchni mówią, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania posiłków. Kierując się tą zasadą najlepiej z brzegu kuchni postawić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę i piekarnik. Każdy z tych elementów musi być w zasięgu ręki, dzięki temu przemieszczanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.

Odpowiednia ilość przestrzeni do przechowywania

Drugą ważną sprawą jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszystkich kuchennych gadżetów, artykułów spożywczych i oczywiście naczyń.

Kuchenne półki powinny być dostosowane do domowników, ilości wymienionych wcześniej rzeczy a także trybu życia osób korzystających z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne na pewno sprawdzą się do przechowywania większych zapasów oraz rozmaitych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Głębokie szuflady sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane pozwalają na świetną segregację np. przypraw, sztućców czy herbat i łatwo w nich utrzymać porządek. W obu tych opcjach organizację przestrzeni ułatwiają rozmaite organizery oraz pojemniki do przechowywania. Szklane fronty wyjątkowo pięknie wyglądają, szczególnie wypełnione kolorową porcelaną czy eleganckim szkłem, jednak wymagają nieco więcej uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich często oznacza konieczność montażu specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego dostęp w głąb szafki.

Niezbędne akcesoria kuchenne

Ostatnią, ale równie ważną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnione będą szafki i które ułatwi codzienne czynności. Podstawa to ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dobrane do rodzaju kuchenki, a także mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, jak np. duże misy, naczynia do serwowania, blachy do pieczenia, wyciskarki i obieraki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki służące do gotowania. Te ostatnie powinny być dopasowane do rodzaju wybranych garnków, zupełnie inne są przeznaczone do tych metalowych, a inne do powłok ceramicznych i teflonowych.

Więcej przeczytasz na: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj