Lampy najazdowe – w jakiej odległości je montować?

0
551
Lampy najazdowe – w jakiej odległości je montować?

Niewiele osób na poważnie podchodzi do montażu oświetlenia najazdowego, które pełni funkcję dekoracyjną, ale i użytkową na podjeździe, w garażu, ogrodzie, wzdłuż chodnika prowadzącego do domu. Warto zastanowić się nad takim akcesorium, gdyż dzięki niemu poruszanie się późną porą jest bezpieczniejsze. Jednocześnie dobrze rozplanowana aranżacja takich lamp najazdowych prezentuje się bardzo ciekawie, tworząc wizualnie efektowną przestrzeń na terenie prywatnej posesji. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ich rozmieszczenia?

Projekt zewnętrznego oświetlenia najazdowego

Dobrze rozplanowane oświetlenie to podstawa. Podczas opracowywania projektu warto uwzględnić kluczowe punkty posesji, do jakich zalicza się furtka, brama wjazdowa, a także sam chodnik prowadzący do domu i podjazd prowadzący do garażu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas poruszania się po posesji, można także pokusić się o zamontowanie lamp najazdowych przy klatce schodowej, drzwiach wejściowych, wokół tarasu, basenu, rabat ogrodowych.

Samo rozmieszczenie lamp będzie zależało w głównej mierze od tego, jaką emitują barwę światła oraz czy ich kluczowym zadaniem jest wspomniane bezpieczeństwo, czy wyłącznie aspekt dekoracyjny. Przy montażu oświetlenia wzdłuż podjazdu, istnieje spora dowolność ich rozmieszczenia — trzeba pamiętać o tym, by tego typu punkty świetlne wskazywały ewentualne zakręty na podjeździe, jasno określały początek i koniec podjazdu. 

W przypadku chodników sytuacja wygląda podobnie — tam, gdzie kostka brukowa skręca np. o 90 stopni, warto zasygnalizować to punktem świetlnym. Co do drzwi wejściowych, można rozmieścić lampy po obu stronach progu. Lampy najazdowe energooszczędne, trwałe i wytrzymałe można zamówić na stronie: https://abanet.pl/304-lampy-najazdowe.

Gdzie nie montować lamp najazdowych?

W jakich lokalizacjach nie warto stosować wspomnianego oświetlenia? Przede wszystkim tam, gdzie podłoże jest nieutwardzone, ponieważ może to przyczynić się do uszkodzenia lampy, ale także jej dosłownego wgniecenia w grunt.

Mimo iż lampy są szczelne i wytrzymałe, montowanie ich bezpośrednio w terenie narażonym na zalanie bądź w obniżonym podłożu z podatnością do powstawania kałuż, nie jest wskazane. Natomiast oświetlenie najazdowe solarne powinno być rozplanowane w taki sposób, by miało ono możliwość naładowania baterii w ciągu dnia. Z kolei lampy kierunkowe nie nadają się do umiejscowienia w sposób powodujący oślepienie kierowcy. Warto przed zakupem zapoznać się z parametrami lamp, by mieć pewność, że spełnią swoje funkcje w użyteczny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj