Urządzasz mieszkanie w modnym stylu industrialnym? Zastanawiasz się, jakie lampy sufitowe pasują do klimatycznych, fabrycznych przestrzeni i pozwalają skutecznie rozgonić mrok? Podpowiadamy!
Historia stylu industrialnego sięga lat 50. ubiegłego wieku, gdy w USA zaczęto przekształcać zamknięte fabryki w mieszkania. Duże, otwarte, surowe przestrzenie, w których panował typowo przemysłowy klimat, początkowo spodobały się głównie młodym artystom, jednak szybko zaczęły zdobywać uznanie projektantów z całego świata. Warto wiedzieć, że nie trzeba mieszkać w starym obiekcie pofabrycznym, by stworzyć w mieszkaniu wyjątkowy, loftowy wystrój. Przez odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy sufitowe, meble i dodatki można zaaranżować prawdziwie industrialne wnętrze nawet w niewielkiej kawalerce w bloku.
Lampy sufitowe industrialne, czyli jakie?
Oświetlenie sufitowe w stylu industrialnym to lampy o prostym, surowym, a przy tym dość nietypowym designie, łączącym dawne trendy z nowoczesnością. Lampy pod sufitem w industrialnym wnętrzu mogą mieć różne formy i kolory, jednak wszystkie modele łączy kilka wspólnych cech, jak m.in.:
- minimalistyczna, chłodna, a przy tym designerska forma, zrywająca ze schematami i opatrzonym wzornictwem (np. lampy sufitowe typu pająk);
- wyraźna inspiracja oświetleniem dawnych fabryk;
- design wskazujący na własnoręczną, prowizoryczną konstrukcję (rury, druty, kable, brak klosza);
- stonowane kolory (szarości, czerń, miedź, a w roli kontrastu – biel);
- naturalne, surowe materiały (stal, szkło, drewno, beton);
- dobre wyeksponowanie żarówki (brak klosza albo zastosowanie transparentnego, szklanego abażuru, albo otoczenie żarówki ażurową, metalową konstrukcją, przypominającą klatkę).
Gdzie powiesić lampy sufitowe?
W zwykle przestronnych i wysokich, industrialnych wnętrzach, lampy sufitowe pełnią rolę oświetlenia głównego, dlatego powinny znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia. Osobne lampy wiszące mogą rozświetlać także przestrzeń nad stołem jadalnianym i zestawem wypoczynkowym oraz strefę sypialnianą.
Czy w lofcie potrzebne jest oświetlenie dodatkowe?
Jeśli dysponujesz naprawdę dużym i wysokim mieszkaniem, sama lampa sufitowa może nie wystarczyć, aby dobrze rozświetlić wszystkie kąty. Warto zadbać także o różne, dodatkowe źródła światła. W tej roli fantastycznie sprawdzają się kinkiety, lampy podłogowe i lampki stołowe. Oprócz tego, że skutecznie rozjaśniają mroczne zakamarki i zwiększają bezpieczeństwo poruszania się (np. po metalowych schodach), to przy okazji ocieplają z natury chłodne, industrialne wnętrza i pozwalają wyeksponować urok wybranych dekoracji: zdjęć na ścianie, artystycznej grafiki, bujnej roślinności czy mebla vintage. Oświetlenie dodatkowe wzmacnia funkcjonalność kącika czytelniczego oraz pozwala na zbudowanie odpowiedniego klimatu w loftowej łazience.