Co warto wiedzieć o eko opakowaniach?

0
372
Co warto wiedzieć o eko opakowaniach?

Co więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o środowisko. Dlatego coraz bardziej widać zmiany w nawykach zakupowych. Dotyczy to przede wszystkim rodzaju opakowań, z których się korzystać. Coraz częściej tradycyjne opakowania z tworzyw sztucznych zastępowane są opakowaniami ekologicznymi. Te są biodegradowalne i nadają się do recyklingu. Są zatem bezpieczne dla środowiska. Co warto jeszcze wiedzieć o eko opakowaniach?

Opakowania ekologiczne

Niemal każdy produkt, a zwłaszcza produkt spożywczy, musi być w coś zapakowany. Do tej pory wśród opakowań królowały foliowe worki czy plastikowe pojemniki. Niestety było to jednym z głównych powodów zanieczyszczenia środowiska. Tworzywa sztuczne rozkładają się bowiem nawet kilkaset lat. Dlatego potrzebna była alternatywa. Opakowania bezpieczne dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Stąd coraz większa popularność opakowań ekologicznych. Najczęściej są to opakowania produkowane z roślin. Przykładem może być tu trzcina cukrowa czy bambus. Jednak eko opakowania to także opakowania szklane. Szkło w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych nie reaguje z żywnością. Szklane opakowania są zatem całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Największą popularnością cieszą się jednak opakowania papierowe, tekturowe czy kartonowe. Ich największą zaletą jest bardzo szybki rozkład. Mogą być także ponownie przetwarzane. Dlatego niejeden producent opakowań stawia właśnie na produkty z tego materiału.

Opakowania, których należy unikać

Opakowania ekologiczne to z pewnością przyszłość. Wciąż jednak powszechnie dostępne są te, które mają negatywny wpływ na stan środowiska. Warto wiedzieć jakie są to opakowania, aby ich po prostu unikać. Przede wszystkim są to opakowania wykonane ze styropianu, aluminium i tworzyw sztucznych. Przede wszystkim unikać należy wszelkich opakowań plastikowych. Przykładem mogą być plastikowe butelki na napoje. Ich rozkład trwa bardzo długo, a wiele takich butelek nie nadaje się do ponownego wykorzystania ponieważ uwalniają one toksyczne substancje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj