Kocioł gazowy – sposób na zanieczyszczone powietrze

0
911
Kocioł gazowy – sposób na zanieczyszczone powietrze

Smog to problem, z którym zmagamy się co roku. Gdy nadchodzi sezon grzewczy i wielu z nas uruchamia nieefektywne, przestarzałe i nieekologiczne urządzenia media informują o kolejnych przekroczonych normach stężenia szkodliwych dla zdrowia i życia człowieka pyłów zawieszonych. Sprawdzonym i skutecznym sposobem na poprawę jakości powietrza jest wymiana starych kotłów zasypowych na ekologiczne, nowoczesne kotły gazowe!

Zły stan powietrza, z wysoką zawartością szkodliwych pyłów zawieszonych takich jak PM1.0, PM2.5 i PM10 i innych substancji, realnie wpływa na przeciętną długość życia mieszkańców Europy – to nie hipoteza, ale wniosek płynący z wieloletnich badań opublikowanych m.in. w raporcie „Zrównoważone Miasta. Życie w zdrowej atmosferze”.

Jak wykazały badania, znajdujące się w atmosferze szkodliwe, toksyczne związki chemiczne skracają życie przeciętnie o blisko 9 miesięcy. Skutki smogu najsilniej odczuwają mieszkańcy miast i terenów podmiejskich – właśnie z uwagi na przestarzałe piece, na dodatek często niewłaściwie użytkowane.

Smogowi sprzyjają takie warunki atmosferyczne jak brak wiatru i mgła. Negatywnie wpływa to nie tylko na układ oddechowy, ale także ściśle związany z nim układ krążenia. Skutki smogu, choć dotykają każdego, są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Co można zrobić by poprawić jakość powietrza i wpłynąć na zdrowie nas wszystkich? Skutecznym sposobem jest zmiana sposobu ogrzewania – np. z węglowego na gazowe!

Piec gazowy – w czym jest lepszy od pieca węglowego?

Wśród ekologicznych źródeł ogrzewania są m.in. pompy ciepła czy kotły pelletowe. Pompy ciepła wymagają jednak sporych nakładów inwestycyjnych, kotły na pellet nie są z kolei zupełnie bezobsługowe. Stosunkowo tanim rozwiązaniem – zarówno w inwestycji, jak i eksploatacji – jest kocioł gazowy.

Gaz ziemny to jedno z najczystszych paliw służących do ogrzewania domu. Co istotne, także prace wydobywcze mające na celu jego pozyskanie nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Podczas procesu jego spalania powstaje wyłącznie para wodna, dwutlenek węgla i niewielkie ilości tlenku azotu. Co niezwykle istotne, kocioł gazowy nie emituje pyłu zawieszonego PM10, PM2,5 ani benzo(a)pirenu do atmosfery, które wytwarzane są przez urządzenia starszego typu takie jak tradycyjne kotły zasypowe popularnie określane kopciuchami.

Piec gazowy jest wygodny w użytkowaniu. Nowoczesne piece wyposażone są w specjalny panel sterujący, na którym możemy ustawić preferowaną temperaturę i godziny pracy kotła. Piec gazowy to też duża oszczędność czasu, zwłaszcza w porównaniu z kotłem węglowym. Nie trzeba bowiem sprawdzać ilości opału, rozpalać go czy dokładać węgla. Jego konserwacja odbywa się… raz w roku.

Jakie korzyści daje montaż pieca gazowego?

Z uwagi na komfort i wygodę użytkowania nie dziwi fakt, że kocioł gazowy jest drugim co do popularności rozwiązaniem grzewczym stosowanym w budownictwie jednorodzinnym w Polsce.

Nowoczesne piece gazowe to zaawansowane urządzenia udoskonalane przez dziesiątki lat. W wyniku postępu technicznego możemy cieszyć się dziś choćby bezawaryjną i niezwykle ekologiczną pracą kotłów gazowych kondensacyjnych! Kotły kondensacyjne mają sprawność sięgającą nawet 107 procent. Są zupełnie bezobsługowe i niemal nie emitują spalin do atmosfery.

Wysoka sprawność kotła gazowego przekłada się na oszczędności paliwa, a co za tym idzie – ogrzewania.

Co więcej, na zakup kotła na gaz można otrzymać dofinansowanie. Wszystko za sprawą programu Czyste Powietrze. Przewidziana dotacja na kocioł gazowy przy wymianie źródła ciepła na nowe, ekologiczne urządzenie to nawet 9 tysięcy złotych!

Piec gazowy to brak sadzy, pyłu i zapachu węgla w kotłowni. To także brak pokusy spalania w nim różnego rodzaju śmieci. Postaw na wygodne, ekologiczne i nowoczesne urządzenie! Dobre kotły gazowe doświadczonych marek znajdziesz na https://www.defro.pl/ .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj