Okładziny kamienne nadają ścianom zewnętrznym stylowy wygląd. W tym celu bardzo często wybierany jest wapień, który jest jedną z najpowszechniej występujących skał na świecie. Co warto wiedzieć o elewacjach wykończonych wapieniem?
Wapień – o materiale
Wapień jest skałą powstającą ze szczątków organicznych, który formowany był w ciągu milionów lat. Występuje w wielu kolorach – szarym, beżowym, żółtawym, białym, brunatnym, czerwonawym. Po względem swojej struktury wapień dzielony jest na drobno- i gruboziarnisty. Wapień drobnoziarnisty ma drobne ziarna, natomiast w gruboziarnistym są one bardziej widoczne. Ponadto skałę wapienną dzieli się na miękką, lżejszą, a także na twardą, która jest bardziej zbita. Najczęściej elewacja domu wykańczana jest wapieniem twardym, który ma też mniej porowatą strukturę i dlatego jest mniej nasiąkliwy.
Okładzina z wapienia na elewacji
W przeszłości wapień był używany do wykonania ścian. Teraz stosowany jest on głównie do wykańczania elewacji i używany jest w formie płyt okładzinowych. Zalety wapienia na elewacji: – estetyczny wygląd ścian zewnętrznych – zabezpieczenie ścian przed uszkodzeniem – poprawa parametrów termoizolacyjnych domu – możliwość zastosowania wapienia do wykończenia ogrodzenia, dekoracji ogrodu dla spójnego efektu Wapienny kamień na elewację zewnętrzną jest oferowany w wielu kolorach i fakturach, na przykład jako łupany, szlifowany, polerowany. Można zatem dopasować go do swojego pomysłu na wykończenie elewacji. Warto pamiętać o tym, że wapień na elewacji warto dodatkowo zaimpregnować, ponieważ można wtedy uzyskać jego lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi jak wilgoć, zabrudzenia.