Sprężarki powietrza – małe, a zarazem wielkie urządzenia

0
485
compressor

Sprężarka powietrza to urządzenie przeznaczone do uzyskiwania wysokiego ciśnienia gazu oraz wymuszania jego przepływu, do którego wykorzystuje najłatwiej dostępną mieszaninę gazów – czyli powietrze. Posiada szerokie zastosowanie, zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych, tj.: warsztaty samochodowe, szpitale, gabinety stomatologiczne, stolarnie, punkty wulkanizacyjne oraz wiele innych. Głównie służy do prawidłowego funkcjonowania wielu urządzeń, narzędzi, instalacji, oraz systemów.

Do procesu sprężenia powietrza dochodzi na skutek zassania go przez kompresor, a następnie podwyższenia jego ciśnienia do odpowiednich parametrów. Podczas tego procesu wydziela się znaczna ilość ciepła, które musi zostać obniżone przez zamontowaną w sprężarce chłodnicę. Sprężone powietrze trafia do zamontowanego zbiornika, gdzie jest magazynowane, a następnie wykorzystane w zależności od naszych potrzeb.

Rodzaje sprężarek powietrza – wszystko co warto wiedzieć

Sprężarki powietrza można kategoryzować ze względu na stosunek sprężenia – na tej podstawie wyróżnia się: wentylatory, dmuchawy i kompresory. Zatem najpopularniejszym typem sprężarki jest kompresor tłokowy, często nazywany wyporowym, którego najważniejszymi cechami są prostota, wydajność, łatwość montażu oraz obsługi. Z powodzeniem można go stosować do wytworzenia zarówno średniego, jak i wysokiego ciśnienia. Jego stosunek czasu pracy do odpoczynku wynosi 50/50.

Jeśli jednak zależy nam na zmaksymalizowaniu czasu pracy urządzenia – idealnym może się okazać kompresor śrubowy, który najczęściej wybierany jest do pracy w warunkach przemysłowych. Dzięki zastosowanemu w nim chłodzeniu olejowemu, zwiększa się jego stosunek czasu pracy względem odpoczynku.

Zastosowanie sprężarek w domu

Najpopularniejsze domowe kompresory to modele tłokowe, które wyróżniają się pełną mobilnością ze względu na niewielki gabaryt, a także zakres mocy. Głównie stosowane do pompowania piłek, pontonów, basenów, czy kół, ale też do zasilania domowych narzędzi pneumatycznych tj. wiertarki, szlifierki, czy gwoździarki. Ponadto wykorzystywane są do oczyszczania różnego rodzaju maszyn czy urządzeń (kosiarki, łańcuchy, podwozia samochodów, i wiele innych), a także malowania różnych powierzchni pod ciśnieniem, co pozwalana na precyzyjne i sprawne pokrycie.

Zastosowanie sprężarek w przemyśle

Kompresory znajdują szerokie zastosowanie w zakładach lakierniczych, stacjach benzynowych, warsztatach samochodowych, w wulkanizacji, w szpitalach, gabinetach dentystycznych, stolarniach, zakładach drzewnych, i wielu innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj